Japonská masáž - Shiatsu
Cílem shiatsu je přiblížit se harmonickému stavu těla i psychiky. Ošetření podporuje regenerační procesy a aktivuje často podceňované samouzdravující síly organismu. Pomáhá, abychom si lépe uvědomovali své tělo a jeho potřeby, i své potřeby na úrovni psychické. To nás nepřímo vede k péči o sebe a tím i své zdraví.
Způsob, jak to ho dosáhnout, je pomocí masážních technik specifických pro shiatsu uvolňovat a vyrovnávat oběh tělesné energie (japonsky Ki, čínsky čchi) v těle. Prakticky jde o to uvolnit svaly a klouby, s nimi spojené energetické dráhy, které mají spojky do souvisejicích orgánů. Ty jsou zase svázané s určitými emocemi, postoji a vzorci chování - obecně tedy psychickými pochody.
Praktik shiatsu během přibližně hodinového ošetření působí na tělo - jeho fyzické (svaly, klouby, vazy, kůže) i energetické (dráhy, body) struktury - prostřednictvím přiměřeného tlaku palci, prsty, dlaněmi, případně lokty, koleny či chodidly. Používá též pasivní protahování končetin, rotace v kloubech a pod., vše vždy s ohledem na to, jaké dráhy ošetřuje. Zpočátku bývá ošetření dynamičtější, postupně, jak se klient uvolňuje, budou doteky pomalejší a hlubší.
Praktik klečí v pozici zvané seiza nebo se pohybuje kolem těla podle potřeby. Jeho držení těla a pozornost vycházejí z Hara - břicha, ve kterém je dle východních nauk energetické centrum těla.
Shiatsu zvyšuje sebeuvědomění, citlivost a uvolňuje napětí. Podporuje a vyživuje životní sílu.
Indikace shiatsu
Shiatsu je výborná preventivní metoda. Je prevencí jak akutních, tak chronických onemocnění. Ulevuje od stresu i emočního napětí a tak umožňuje optimální funkci imunitního systému, který jehož účinnost je stresem omezována.
Je vhodné pro následující stavy:
* únava, pocit nedostatku energie
* nespavost
* bolesti hlavy
* potíže s dýcháním
* potíže se zažíváním
* bolesti v pohybovém aparátu, bolesti zad, krku, bolesti velkých kloubů
* gynekologické obtíže - poruchy menstruace (přílišná, příliš častá, bolestivá, vynechávající, opakované záněty - v chronickém klidovém stavu), funkční neplodnost
* podpora v těhoteství (kromě prvního trimestru), podpora po porodu
* podpora při změně životního stylu (snižování nadváhy, změna jídelníčku)
a jiné ....
Kontraindikace shiatsu
Shiatsu není vhodné při těchto stavech:
* akutní horečnatá onemocnění
* akutní zhoršení a dekompenzace chronických onemocnění (např. vysoký tlak či cukrovka - v klidovém kompenzovaném stavu je shiatsu možné, pokud tlak či hladina cukru kolísají, tak shiatsu neprovádíme)
* stavy tři měsíce po operacích - týká se oblasti jizvy, čerstvé jizvy a rány obecně
* nově vzniklé neznámé obtíže, u kterých není jasné, čím jsou způsobené
* nádorová onemocnění - nově zjištěná a léčená (shiatsu je možné, pokud lékaři dotyčnému sdělí, že je zdráv - obvykle po pěti letech od léčby, pokud se neobjeví nádor či jeho metastázy znovu)
* epilepsie
* osteoporosa - je pouze relativní kontraindikací, znalost, že ji klient má pouze vede praktika k opatrnosti
* křečové žíly - rozsáhlé, bolestivé, v zánětu. V klidovém stavu lze shiatsu provádět, klient by o nich měl praktikovi říci.
* těžká duševní onemocnění, schizofrenie
* první trimestr těhotenství a určité body v dalších fázích těhotenství
Převzato ze stránek Shiatsu asociace Praha